Start-up z udziałem inwestora zewnętrznego

Klient

Start-upy tworzą zwykle ludzie młodzi, pełni entuzjazmu. Słusznie liczą na wysoki zwrot z inwestycji, ale często lekceważą ryzyko związane z prowadzeniem takiej formy działalności. Wyobraźmy sobie zespół z doskonałym pomysłem, ale bez środków na rozkręcenie biznesu. Znajduje się inwestor, dostrzegający potencjał koncepcji i gotowy finansować jej realizację, w zamian za część udziałów w przyszłej firmie. Z jednej strony bez jego wsparcia niemożliwe jest osiągnięcie modelu biznesowego, który gwarantowałby rozwój. Z drugiej strony każde potknięcie niedoświadczonych pomysłodawców grozi przejęciem interesu i koncepcji przez inwestora. Czujność nie może zostać uśpiona nawet, gdy inwestor nie będzie oczekiwał większości udziałów. Takie układy bywają bardziej ryzykowne, niż te, w których  pomysłodawca posiada nie więcej niż 49% głosów na zgromadzeniu. Osoby świadome tych zagrożeń powinny zgłosić się po poradę do Tax Unit.

Potrzeba

Umowa między pomysłodawcą a inwestorem powinna zostać skonstruowana tak, by przynosiła młodym przedsiębiorcom maksimum korzyści, przy minimalnym ryzyku strat. Nawet gdy inwestor nie posiada większości udziałów w spółce, należy skontrolować zapisy aktu założycielskiego spółki oraz dodatkowe umowy inwestycyjne, by ograniczyć uprawnienia kontrolne i nadzorcze inwestora. Rodzi się zatem potrzeba analizy umowy z inwestorem w celu wskazania pomysłodawcom wszelkiego ryzyka związanego z pozyskaniem kapitału zewnętrznego. Konieczna jest również pomoc w wynegocjowaniu jak najlepszych warunków umowy.

Rozwiązania

Tax Unit drobiazgowo analizuje propozycję umowy między pomysłodawcą a inwestorem i zwraca młodym przedsiębiorcom uwagę na wszelkie postanowienia, które mogą ich ograniczać w trakcie prowadzenia biznesu. Dzięki naszej interwencji Klient jest świadom wszelkich zapisów dotyczących:  uniemożliwienia zarządowi podjęcia określonych decyzji bez zgody inwestora; blokowania decyzyjności pomysłodawców w zakresie wypłaty wynagrodzeń dla zarządu, czy też ponoszenia innych uzasadnionych kosztów projektów; sposobów wrogiego przejęcia spółki przez inwestora; sposobów zaprzestania finansowania, zgodnie z harmonogramami  przedkładanymi na etapie negocjacji; możliwości wyjścia z inwestycji, konsekwencji wyjścia ze spółki bez zgody inwestora; ograniczenia w zakazie konkurencji, także po zaprzestaniu realizacji projektu; procedur, które należy wdrożyć w firmie, by nie narazić się na zarzut ujawniania informacji poufnych. Rezultaty analizy pozwolą pomysłodawcy zawrzeć w pełni świadomy układ, na jasnych i zrozumiałych dla niego zasadach. W przypadku niepokojących zapisów, pomysłodawca dostaje sygnał o konieczności negocjowania warunków umowy.

Rezultaty

W efekcie analizy umowy przez Tax Unit, Klient bezpiecznie przechodzi drogę od pomysłu do start-upu. Na dalszym etapie współpracy Tax Unit skutecznie odciąża Klienta, biorąc na siebie wszelkie obowiązki administracyjno-księgowe i skutecznie przeprowadza firmę przez wstępne formalności. towarzyszymy Klientowi w procesie zakładania spółki i rejestracji w KRS. Przyspieszamy procedurę nadawania NIP oraz REGON tak, by spółka mogła jak najszybciej otworzyć konto bankowe oraz rozpocząć działalność gospodarczą w pełnym zakresie. Uzgadniamy sposób wypłat ze spółki dla członków zarządu lub jej wspólników, czuwając, by odbywało się to w granicach prawa i na najkorzystniejszych warunkach podatkowych. Omawiamy kwestie zatrudnienia w spółce dla wszystkich współpracowników. Tworzymy umowy, sugerując najkorzystniejsze rozwiązania prawne i podatkowe. Pilnujemy, czy działalność spółki nie wymaga zgłoszenia do GIODO i wdrożenia polityki bezpieczeństwa. W razie takiej potrzeby, rejestrujemy i opracowujemy wszystkie związane z tym dokumenty. W rezultacie sturt-up może prężnie rozwijać swoją właściwą działalność, nie przejmując się papierkową robotą.